Project Description

Krioterapia czyli leczenie zimnem – to jeden z podstawowych zabiegów fizykalnych wykorzystywany w rehabilitacji do leczenia pacjentów.

Dlaczego warto? Działanie niskich temperatur na nasz organizm daje efekt przeciwbólowy, przeciwobrzękowy i rozluźniający.

Zabieg wykonuje się miejscowo, za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza parę z ciekłego azotu, dwutlenku węgla lub zimnego powietrza. Temperatura takiego zabiegu uzależniona jest od gazu, który wykorzystany jest do zabiegu i tak np. ciekły azot generuje temperaturę u wylotu dyszy od -160 ˚C do -195 ˚C, dwutlenek węgla -75˚C, zimne powietrze -35˚C. Zabieg może być wykonywany tylko przez specjalistę w odpowiednich placówkach medycznych i leczniczych przy zastosowaniu odpowiedniej aparatury.

Krioterapia miejscowa – zabieg wykonywany jest bezpośrednio na bolącą okolicę ciała. W trakcie tego zabiegu pacjent odsłania wybrany fragment ciała a terapeuta nakierowuje dyszę z zimną parą nad chore miejsce w odległości 15-20 cm. Zabieg trwa różnie w zależności od okolicy, którą poddajemy zabiegowi, od 1 min do 3-5 min, nie jest on nieprzyjemny ani bolesny, jedynie po kilkunastu sekundach odczuwalny jest chłód w zabiegowej części ciała. Aby uzyskać efekt terapeutyczny krioterapii punktowej, należy wykonać zabieg przynajmniej jeden raz dziennie w serii 10-15 zabiegów. Po tym okresie, możemy odczuć pozytywne efekty krioterapii pod postacią działania:

  • przeciwbólowego
  • przeciwzapalnego
  • przeciwobrzękowego
  • przekrwiennego
  • obniżającego napięcie mięśni

Pacjent po zabiegach zyskuje możliwość bezbolesnego, bezproblemowego wykonania ruchów, w stawach, które do tej pory były dysfunkcyjne i problematyczne.